2014 m. liepos 24 d., ketvirtadienis

Tai, kas būna skausminga.

Kaip elgtis, jei matai, kad kitas žmogus stovi ties bedugnės krašto ir svarsto, šokti ar ne šokti? Ar tu ištiesi jam pagalbos ranką, sakydamas, kad viskas bus gerai, ar tu tik pažiūrėsi į jį, pavadindamas kvailiu, ir nueisi ramia širdimi? Atsakymas: elkis su kitu taip, kaip norėtum, kad jis elgtųsi su tavimi. Ir viskas.


O jeigu pats stovi prie bedugnės krašto? Ir kas, jeigu nieko nėra šalia arba į tave spjauna ir palieka? Yra pasirinkimas. Visada yra pasirinkimas. Pasirinkimas, vienas iš dviejų. Gali nušokti, arba gali pasiimti naują galimybę. Niekada ne per vėlu viską pradėti iš naujo, jei tik jauti, kad tai reikalinga. Sakoma, žmogaus prigimtis niekada nesikeičia. Bet prigimtį galima pažaboti vien tik valios ir noro pastangomis. Netikiu, kad yra žmonių, blogų iš prigimties. Jei žmogus tampa blogu, vadinasi dėl to kaltas ne jis, o skaudžios aplinkybės ir išgyvenimai, kuriuos jam pačiam teko pergyventi savo kailiu. Tada žmogus morališkai palūžta, pažeidžia savo pasąmonę visam laikui ir jam padėti tampa labai sunku. Arba būna, kad žmogus atvirkščiai, tampa tik geresniu. Kažkoks revoliucinis perversmas įvyksta jo galvoje. Galbūt tas jausmas, kad gali užmiršti apie savo skausmą, malšindamas šalia esančiojo skausmą? Kai kuriems tai tampa išsigelbėjimu. Bent jau kurį laiką.


Pasaulyje yra 7 milijardai žmonių. Kodėl tada tiek daug vienišų, liūdinčių, palaužtų? Pasaulis yra pilnas neteisybės ir žiaurumo, todėl kovoti prieš jį beprasmiška. Pats neteisingiausias dalykas žemėje yra džiaugtis, mėgautis gyvenimo malonumais, kai žinai, kad tuo tarpu, kažkas kitas, esantis visai šalia tavęs, kenčia. Ir tiesiog užmiršti apie jį. Sužinoti, pamatyti akimirkai, pagailėti ir vos nusisukus, užmiršti. Nes kas gali norėti kęsti už kito žmogaus kančias? Kas prisiims atsakomybę už kažkokią gyvenimo neteisybę, kuri visai nesusijusi su tavimi ir nepriklauso nuo tavęs? Niekas. Gal tik tas, kuris neturi ką veikti, ko siekti ir nežino, kodėl egzistuoja. Bet ir tai yra abejotina, net didžiausias dykaduonis, tinginys, veiklos neturintis asmuo, sunkiai imtųsi tokios misijos.


Taip, prieš gyvenimo neteisybę nepakovosi ir nenugalėsi jos. Tačiau galima stengtis ją sumažinti. Nes visada yra pasirinkimas. Būti ar nebūti? Daryti ar nedaryti? Norėti ar nenorėti? Kodėl gi nepažiūrėjus į viską teigiamai? Kodėl gi nepasirinkus būti, daryti ir norėti, vietoj nebūti, nedaryti ir nenorėti? Nieko neprarasi, būdamas pozityvus. Nusivylimas neišvengiamas, kam nors nepasisekus, kame dėjai daug vilčių, tikėjimo ir pastangų. Tačiau negali sektis visada. Kaip ir mokykloje, kontroliniam ruošiesi visą savaitę, o atėjęs parašyti, pamatai, kad jis visai ne toks, kokio tikėjaisi. Tačiau dažniausiai turi galimybę perrašyti. Taip ir gyvenime, jei suklumpi, gali atsikelti ir bandyti iš naujo. Kažkada pasiseks, net jei prireiks pusės gyvenimo bandymų. Ir tam patvirtinti yra galybė įrodymų - kitų žmonių istorijų. Kodėl gi neįdėjus pastangų padaryti bent tave supančius žmones laimingesniais? Net jei nieko už tai negausi. Net jei tie žmonės nepadarė nieko tokio, kad tavo pastangų nusipelnytų. Gera tiesiog viduje. Ir negi to mažai? Neįsivaizduoju, kas per žmogus turėtų būti, jei jam to būtų ne gana.


Pasaulį valdo šios pasaulio blogybės: pinigai, puikybė ir godumas. O pinigai valdo tuos, kurie jų turi. Daugelis žmonių tvirtina, kad „jei turėtų daug pinigų“, tai tikrai skirtų jų visoms labdaroms, kiek tik įmanoma. Prisipažinsiu, kad ir aš taip galvojau bei svajojau ne vieną kartą. Tačiau šovė į galvą mintis, prieštaraujanti šiems altruistų įsitikinimams. Pinigai yra klastingi (lygiai kaip ir meilė) ir jie gali net pražudyti žmogų (lygiai kaip meilė), turėdami/įgydami pinigų žmonės apanka (lygiai kaip ir įsimylėjus) ir jie tiesiog praranda savikontrolę, pasimeta ir priima ne visada teisingus sprendimus. Įgijęs pinigų žmogus dažnai taip apsidžiaugia, kad jų laimė aptemdo jiems protą ir jie paprasčiausiai užmiršta, ką kalbėjo anksčiau, kai dar neturėjo tų šlamančiųjų savo piniginėje. Užmiršta apie visokias labdaras, apie norą padėti neturtingiems, badaujantiems ir leidžia juos savo reikmėms, nes jam atrodo, kad tai jis nusipelno apdovanoti save, o ne tie, kuriems tiesiog nepasisekė, nes galbūt jie patys dėl to kalti... Žinoma, būna ir nuostabių išimčių ir aš iš visos širdies gerbiu tuos retus žmones. Kurie tyli, nesiskelbia, ramia sąžine, gerais ketinimais viską padaro...


Puikybė bei godumas valdo žmones ne mažiau nei pinigai. Pinigai yra viso ko viršuje, nes dažniausiai tai nuo jų kyla ir puikybė su godumu. Gaudami kažką, kuo žmonės yra labai patenkinti, kas daro jų kasdienybę linksmesne, įdomesne, kas glosto jų savimeilę, jie trokšta gauti vis daugiau ir daugiau tokių gėrybių. O jų galima nusipirkti už visagalius pinigus. Pinigai suteikia žmogui galią. Jis su jais gali padaryti viską. Ne tik įsigyti daiktų, bet ir pakeisti pasaulyje dalykus, kurie jam nepatinka, kuriuos dažnai jis nukreipia taip, kad neštų naudos jam... Taip, visai kaip mielieji Seimo nariai.
Kai pagalvoji, pasaulis be pinigų taptų šimteriopai gražesnis.
Tačiau jų niekas nepanaikins. Pinigų išradimas buvo skirtas sutvarkyti pasaulį, o ne tik labiau jį sujaukti. Ech, žmonija, kur tu nusiritai... O dar kalbama, kad pasaulis tobulėja. O aš pasakysiu: nė velnio!
 Pelėda.